Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 30 տարի առաջ մեր ժողովուրդը միահամուռ վճռականությամբ կատարեց իր ընտրությունը՝ իրականություն դարձնելով անկախություն ունենալու դարավոր երազանքը: Այս տարիների ընթացքում քայլ առ քայլ մենք կերտում ենք անկախ պետության նոր քաղաքացուն: Ժամանակ առ ժամանակ պայքարելով, հուսահատվելով՝ վերագտնում ենք մեզ իրավունքների ու պատասխանատվության մեծ շրջապտույտում: Հենց այս իրավիճակում էլ մենք մեր տեսլականը խարսխում ենք անկախության իրողությանը:
Այս հիշարժան օրը մեկ անգամ եւս խոնարհվում ենք բոլոր նրանց հիշատակի առջեւ, ովքեր երկրի պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման համար իրենց կյանքը չխնայեցին:
Անկախությունը եղել է ու կա մեր ընտրությունը, որի վրա 30 տարի պետականություն ենք կառուցում: Զարգացնենք ու շենացնենք եւ ամրացնենք մեր երկիրը, այսօր հենց այդպիսի հայրենասիրություն է անհրաժեշտ:

Дорогие соотечественники, 30 лет назад наш народ единодушно и решительно сделал свой выбор, осуществив вековую мечту о независимости. С годами, шаг за шагом, мы формируем нового гражданина независимого государства. Время от времени, борясь, отчаиваясь, мы находим себя в круговороте прав и ответственности. Именно в этой ситуации мы опираемся на наше видение реальности независимости.
В этот памятный день мы еще раз отдаем дань памяти всем тем, кто пожертвовал жизнью для защиты и безопасности страны.
Независимость была и остается нашим выбором, на котором мы 30 лет строим государственность. Давайте развивать, обустраивать и укреплять нашу страну – сегодня   нам необходим именно такой патриотизм.